Mutfak Dolabında Çekmecelerin Önemi-DoorKa Kapak
24 Şubat 2018 admin

Mutfak Dolabı ve Çekmecelerin Önemi

Mutfak dolapları ile ilgili pek çok anlatılabilecek ve detaylandırılacak konu vardır. Mutfak dolabı üretimi ve projelendirmesi yapan bir firma olarak, bazı spesifik konularda bilgilendirmek ve bunları müşterilerimizle paylaşmak bizim için oldukça önemlidir. Bir mutfak dolabında belkide günümüzde çok önemsenmeyen ama hayati önem taşıyan üniteler çekmeceler ve çekmece tasarımlarıdır.

 

Günümüz imkanlarında, mutfak dolabı tasarımları ve dekorasyonları yapan birçok firma bulunmaktadır. Tasarım, üretime katma değer sağlayan en önemli unsur olduğundan, sadece üretim yapmak artık geçerli akçe konumunda değildir. Teknolojik birçok olanağın yanı sıra, dekorasyon ve tasarım fikirlerini de uygulamak gerekmektedir. Tasarımlarla ortaya çıkan görselliğin de modern ve şık olabilmesine imkan sağlayan da, kullanılan son teknoloji ve uzun ömürlü malzemelerdir. Bir mutfak dolabının fonksiyonelliği, onun detaylarında gizlidir. Amaç, detayların çok fazla kullanılması değil, aksine gerekli olan fonksiyonel detayların kullanışlı olmasıdır. Mutfaklarda geçirilen zamanı ve yapılan uğraşları göz önüne aldığımızda, mutfak dolaplarının her açıdan kolay, rahat kullanılabilir ve ulaşılabilir olması gerekmektedir. Bu amaçla, mutfak dolabı tasarımlarında rahat kullanımı açığa çıkaran, ergonomik ve fonksiyonel tasarımların uygulanması gereklidir. Düşünün bir ev hanımının hayatının büyük bir bölümü mutfak alanlarında geçmektedir. O yüzden bu yaşam ve çalışma alanları çok iyi tasarlanmalıdır. Çok güzel görünümlü ve çok pahalı bir mutfak dolabı almak yada sipariş vermek hayatınızı kolaylaştıracağı anlamına gelmez. Öncelikle çalışma ortamının iyi tasarlanması ve mutfak dolabının o an yapılan işe (bulaşık ve yemek  pişirme gibi) tam olarak uyumlu olması gerekir.

 

Mutfak dolaplarında kullanılan malzemelerin ve aksesuarların doğru ve yerinde kullanılmasının önemi, mutfak dolabını kullanan kişiye kolaylık sağlamasıyla ortaya çıkmaktadır. Kapakların doğru yönde açılır olması, üst dolapların standart ölçü yüksekliğinde asılmış olması, bulaşık makinesi, fırın ve ocak gibi eşyaların doğru yerleştirilmesi, çekmecelerin belirli ölçü ve ebatlarda yapılması mutfak dolapları için önemli olan detaylardan bazılarıdır. Mutfak dolaplarında en fazla ihtiyaç duyulan bölüm çekmeceler dir. Çekmeceler, çatal, bıçak ve kaşık gibi küçük ölçekli eşyaların konulduğu ve sürekli olarak açılıp kapanan yerlerdir. Bu söylediğimiz özelliği ile, çekmecelerde rahat kullanımın sağlanması ve sorunsuz olması oldukça önemlidir. Çekmeceler genelde bulaşık makinesine ve eviyeye yakın olarak konuşlandırılmalı ve içi rahat kullanıma uygun ölçülerde yapılmalıdır. Çünkü, sürekli olarak bulaşık makinesinde yıkanan küçük ölçekli eşyalar, boşaltırken yanınızda olan bir çekmeceye yerleştirilmesi daha kolay ve zahmetsiz olur. Bayanları çokça zaman harcadıkları mutfaklardaki bazı detaylar, onların zevkli çalışmalarına olanak sağlar. Çekmeceler günümüzde, fonksiyonel bir ihtiyaç olduğundan, mutfaklarda bayanların sıkça kullandığı ve ihtiyaç duyduğu bölümlerdir. Mutfak dolabı çekmecelerinin rahat kullanılmasını sağlayan en önemli unsuru da kullanılan aksesuarların kaliteli olmasıdır. Bir çekmeceyi açıp kapatırken harcanan zorlukların en aza indirilebilmesi ve kullanışlı olması için geliştirilmiş frenli çekmece rayları, mutfaklarda büyük konfor ve rahatlık sağlamaktadır.

 

Doorka Akrilik Kapaklı Mutfak Dolabı

Mutfak dolabı çekmecelerine ek olarak, son dönemlerde teknolojik ürünlerin gelişmesine paralel, yeni ve daha geniş kullanımlı çözümler sunan çekmece ray sistemleri üretilmiştir. Bunun neticesinde de, daha büyük ölçekli, geniş ve yüksek çekmecelerin üretilmesine imkan vermiştir. Mutfak trendleri içinde yer edinmeye başlayan ve kullanışlı olan bu ray sistemi sayesinde, tencere gibi büyük ebatlı mutfak eşyalar da, artık çekmecelerde muhafaza edilebilmekte ve rahatlıkla kullanabilmektedir. Artık günümüzde büyük mutfak dolabı markaları malzeme kalitesi ve görselliğin yanında fonksiyonelliğe önem vermektedir. Mesela artık mutfak dolabı tasarımlarında tezgah altı dolaplarını kapaklı yapmak yerine komple çekmeceli tasarlamak çok daha kullanışlı olmaktadır. Maliyeti biraz yükseltir ama düşünün büyük bir tencereyi ya da döküm tavayı eğilip tezgah altından almak ilerde bel fıtığı sorunlarına bile yol  açabilir ve böyle bir durumda çalışmak çok yorucu olmaktadır. Ama onun yerine tezgah altı dolaplarında teleskobik çekmece rayları kullanıldığı zaman ağır ve hacimli aletlere ulaşmak ve onlarla çalışmak çok kolay olacaktır.

, , , ,
Call Now ButtonHEMEN ARA