Lake kapak ve Mutfak Dolabı - DoorKa Mobilya Kapakları
25 Mart 2018 admin

Lake Kapak ve Lake Boyalı Aksesuarlar

Lake Kapak Modellerimiz basit olarak tanımlamak gerekirse istenilen ölçülerde ve kapak modellerinde cnc tezgahlarında işlenmiş MDF parçaların boyanması işlemidir. Basit olarak böyle ama derine indiğimizde lake kapa üretiminin ne kadar zor olduğunu ve içerisinde teknoloji, innovasyon barındırdığını görmekteyiz.

 

Öncelikle Lake kapak imalatında kullanılacak MDF nin yoğunluğunun çok yüksek olması gerekmektedir. Ayrıca MDF nin yapıldığı hammadde çok temiz olması gerekir. Neticede MDF ahşap talaşından ve bir takım ahşap artıklardan yapıldığı için içerisinde ahşap olmayan sert malzemeler çıkabiliyor buda cnc tezgahlarında işlenirken ve boya yapılırken pürüzsüz bir yüzey elde edilmesini engeller. Ülkemizde üretilen MDF lerin dünyadaki diğer muadillerine göre kalitesi biraz düşük olduğu için MDF seçiminde çok dikkat edilmesi gerekir. Lake imalatçılarının ve membran kapak imalatçılarının tabiri ile MDF alırken ya frezelik MDF yada lakelik MDF denilen yüksek yoğunluklu MDF ler tercih edilmelidir.

MDF in İşlenmesi….

Mutfak veya mobilya kapakları yapılırken son kullanıcının beğendiği kapak modelleri CNC tezgahlarında MDF lere işlenir ve istenilen ölçülerde kesilir. Daha sonra bu ham halde ki kapakların üzerinde freze işleminden dolayı oluşan çapaklanmalar ve bıçak izleri zımpara yardımı ile düzeltilip temizlenmektedir.

Astar Boyanın veya Dolgunun Atılması..

Kapakların zımpara işlemi bittikten sonra astar yerine geçecek olan boya katmanı uygulanır bu boya katmanı son kat boya atılmadan önce daha düz ve stabil bir yüzey elde etmemizi sağlar. Bu astar boya kuruduktan sonra tekrar bir zımpara işlemi yapılarak zemin tamamen pürüzsüz hale gelir. Ayrıca bu astarlama işleminin amacı lake kapaklara en sonunda istenilen rengi daha rahat verebilmek için bize ortam hazırlamaktır.

Son Kat Lake Kapak Boyama…

Zımparalama ve astarlama işleminden sonra kapaklar artık istenilen renklerde boyanma aşamasına gelmiştir. Burada önemli olan konu hangi tür boya kullanıldığıdır. Öncelikle boyanın UV (Güneş ışınlarına karşı dayanıklı )boya olmasına çok dikkat edilmelidir. Çünkü boyalı kapaklarda sararma şikayeti çok fazladır. Lake kapakların sararmaması ve rengi solmaması için malzeme maliyetine katlanıp UV dayanımlı boya kullanılmalıdır.

Son Kat Cilalama…

Bu katmanda lake  kapakları, parlak isteniyorsa parlak cila, mat isteniyorsa mat cila ile sonlandırarak işlemi bitiririz. Burada önemli olan kullanılan cilanın alt katmandaki boya ile uyumlu olmasıdır eğer uyumlu değilse buraya kadar harcanan emek boşa çıkabilir.

Dikkat edilmesi Gerekenler…

Lake kapaklarda en önemli husus insan sağlığına zararlı boya kullanılıp kullanılmadığını araştırmaktır. Biz ürünlerimizde su bazlı UV boya kullanmaktayız su bazlı boya ile boyanmış mobilyaları çok rahat çocuk odası ve bebek odasında kullanabilirsiniz çünkü içerisinde keskin kimyasallar ve kanserojen maddeler içermez. Ayrıca boyanın UV olması güneş ışınlarından mobilyanızı ve boyanızı korur sararmaz. Son katta kullanılan cilanın kalitesine bağlı olarak lake kapaklarınız çizilmeye karşı dayanıklı olabilir. Biz ürünlerimizde çizilmeye karşı dahyanıklı lak kullanıyoruz.

Lake Kapak Modelleri
, , , , , , , , , ,
Call Now ButtonHEMEN ARA