Membran Kapak Nedir?

Post 9 of 14
Membran Kapak Nedir?

Yüzey malzemesi avrupadan ithal edilen PVC folyo, dünya sağlık örgütünün onayını almış sağlık normlarında kanserojen madde içermeyen bir PVC ürünüdür. Yüzeyi bakteri tutmaz.

Tek yüz MDF istenilen ölçülerde kesilip CNC tezgahların da işlendikten sonra tutkal tabancası yardımı ile yüzeye PVC tutkalı atılmaktadır. Bu tutkal çeşidine göre 55 ile 75 derece sıcaklıkta aktif hale gelmektedir. Tutkallanıp hazırlanan malzeme bir vakum pres veya membran pres yardımı ile yüzeyine PVC folyo basılır. Membran (PVC) Kapak uzun ömürlü ve temizliği çok kolay bir kapaktır. Neredeyse sınırsız model renk ve tasarımı bulunmaktadır. Piyasada fabrikasyon olarak birçok alternatif üretilmesine rağmen üreticilerin ve son kullanıcıların halen tercih sebebidir.

Membran Kapak Nasıl Yapılır?

 

Cnc'de membran kapak modeli işleme

Cnc’de membran kapak modeli işleme

 • Öncelikle tek yüz MDFLAM bir cnc tezgahında ya da bir nesting
  makinesinde istenilen model işlenir ve istenilen ölçülerde kesilir.  Cad/Cam yazılımları sayesinde nerdeyse model seçeneği sınırsızdır.
Membran Kapak Zımpara

Membran Kapak Zımpara

 

 • Daha sonra yüzeye çekilen model de freze bıçakların bıraktığı darbe ve
  çapak izleri zımpara ile düzeltilir. En önemli noktalardan birisi budur çıkacak
  işin kaliteli olabilmesi için zımparanın çok iyi yapılması gerekir.
Membran Kapak Tutkal Atma

Membran Kapak Tutkal Atma

 

 • MDF kapakların zımparası bittikten sonra yüzey tutkallama işlemi için
  tutkallama ünitesine gider. Tutkal 2 kat atıldıktan sonra kuruma işlemine
  bırakılır. Kapak kenarlarının tutkallama işlemi çok önemlidir. Pvc malzemenin iyi yapışması hava ve nem izolasyonunun iyi sağlanması gerekir.
Membran Pvc Serme

Membran Pvc Serme

 

 •  Üzerindeki tutkal kuruduktan
  sonra kaplamaya hazır olan kapaklar membran prese arasında belirli bir boşluk
  bırakılarak dizilir ve üzerine pvc folyo serilir. Presin tablası hava almaması
  için komple kapatılır.
Membran Kapak presleme işlemi

Membran Kapak presleme işlemi

 

 •  Yaklaşık 7 dakikalık bir
  presleme işleminden sonra artık pvc folyomuz kapaklara yapışmı olacaktır. Bu
  presleme işleminde membran presin folyoya uyguladığı ısı yaklaşık 55 derece ile
  80 derece arasındadır. Aynı zamanda uyguladığı basınç ise 6 bar ile 14 bar
  arasındadır.
Membran kapak press son aşama

Membran kapak press son aşama

 

 • Presleme işleminden sonra PVC
  folyo fazlalık kısmından maket bıçağı ile kesilir ve ısınan kapaklar soğumaya
  bırakılır. Soğuma işlemi bittikten sonra temizlenip paketlenmesi için paketleme bölümüne gönderilir.

Genel olarak membran kapak imalatı yukarıda anlatıldığı gibidir. Yukarıdaki örnek vakum press denilen makineler vasıtası ile yapılmaktadır. Şuan bu teknoloji biraz eskimiş ve vakum presler yerine artık balon press denilen preslerle imalat yapılmaktadır. Balon press ile vakum press arasındaki en önemli fark, balon press 7 atmosfer basınç uygularken vakum press 1 atmosfer baınç uygular. Ayrıca yeni teknolojilerle donatılmış balon presler imalatı hızlandıran bazı ek özellikler ile donatılmıştır. Bizim imalatta kullandığımız üretim bandı modelimizin bir benzerinin animasyon videosu aşağıdaki gibidir.

 

 

 

 

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , ,

This article was written by admin

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE
Web Design MymensinghPremium WordPress ThemesWeb Development

Membran Kapak

Doorka Membran KapakMembran Kapak tek yüzü memlamin kaplı mdf malzemeler cnc tezgahlarında işlenir. Daha sonra membran tutkalı ile tutkallanır. Son olarak memran press lerde, membran folyosu basılarak kapak haline getirilir. Membran Kapak, cnc tezgahında işlenerek model verildiği için modelde nerdeyse sınır yoktur. Bitmiş bir membran kapak 3d görünümü aldığı için şuan Türkiye piyasasında çok beğenilmektedir.  Membran Kapak da öenmli olan nokta kullanılan malzeme ve makinelerin kalitesidir. Ülkemizde rekabet koşulları malesef membran kapak üreticilerini uzak doğu malzeme ve makinelerine yönlendirdi. Bu da kaliteyi çok fazla düşürdü. Şuan piyasada imalatçıların yüzde 90 gibi önemli bir kısmı uzak doğu makineleri ve malzemeleri kullanmaktadır. Bu imalatçıların ürünlerinde malesef renk sararması solması ve kenarlardan açılma gibi deformasyonlar görülmektedir. Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.

Akrilik Kapak

DoorKa Akrilik KapakAslında teknik detaya girmeden tarif  etmek daha mantıklı olacaktır. Akrilik kapak yüzeyinde gözenek barındırmaz mikroskopla baksanız bile gözenek göremezsiniz. Akrilik kapak sağlıklı ve hijyeniktir diye söylenmesinin temeli budur aslında. Akrilik kapak yüzeyleri cam kadar parlaktır. Mutfak dolabınızda veya evinizin başka bir yerinde kullandığınız inox ve lake yüzeyli elektronik eşyanızla uyumluluk gösterir.  Temizlenmesi kolaydır pamuklu hafif nemli bir bez ile rahatlıkla temizlenir. Akrilik kapak kimyasal temizlik ürünlerine kısmen direnç gösterir kimyasal temizleyiciler akrilik kapak için kullanılmaması tavsiye edilir. Yine de deterjan ve türevleri gibi bir ürün kullanmak istiyorsanız marketlerde satılan ahşap temizleyicilerden kullanabilirsiniz. Ahşap temizleyiciler cilalı hassas ürünleri temizlemek için imal edildiğinden akrilik kapak lara zarar vermez. Detylı Bilgi İçin Tıklayınız.